Aktuální nabídka a Info

Promo akce na únor 2013 a březen 2013

!!!!!!!!!!POZOR, V MĚSÍCÍCH PROSINCI A LEDNU PROMO AKCE NA VŠECHNY DOUTNÍKY Romeo y Juliet a Partagas !!!!!!!!!!!!
 

Při zakoupení jakéhokoli typu a množství doutníků Romeo y Juliet nebo Partagas obdržíte dárkový certifikát v hodnotě 2% prodejní ceny, který můžete po dobu 2 měsíců použít na nákup kteréhokoli zboží z nabídky Don Miguel Habana.

 

Obchodní podmínky zde

Top 10 prodávaných doutníků:

  1.  Montecristo Edmundo

  2.  Romeo & Julieta Shorts Churchills

  3.  Cohiba Robustos

  4.  Montecristo Especiales No 1

  5.  Rafael Gonzales Corona Gigantes

  6.  Cohiba Siglo I

  7.   H.Upmann Sir Winston Cabinet

  8.  Partagas D No 1 Lim.Edit.

  9.  Hoyo de Monterrey Epicure No 2

10. Cohiba Panatelas

 

 

 

O doutnících

 

Co je to vlastně doutník?     

Historie doutníků a pěstování tabáku má své kořeny právě na Kubě a ve střední  Americe. Původní kubánští indiáni používali výraz cohiba pro smotky tabáku které kouřili. Po objevení Ameriky a počátečním ne příliš kladném vztahu ke kouření tabáku, byly na konci 16. století založeny první manufaktury na výrobu doutníků na Kubě a později i v Evropě.

Největší rozmach výroby vlhkých i suchých doutníků v osmnáctém století byl přerušen na konci 19. století rozšířením obliby a výrobou cigaret, které doutníkům konkururovaly především svou nízkou cenou.

Oproti cenově přístupnějším cigaretám je však kouření doutníku prestižní záležitostí a snad i módou poslední doby. Doutník je specifickým symbolem vyšší kultury kouření. Kouření doutníku je rituálem, kterým se navracíte k původním kořenům indiánské kultury staré několik tisíc let a zároveň držíte krok s trendem současnosti. Doutníkový kouř se neinhaluje do plic, vychutnává se pouze na jazyku, a proto musí být vyroben z nejkvalitnějšího tabáku. Doutník je opravdu záležitost dobré chuti a měl by vám přinést pohodu a klid. Zvláště pak milovníci dobrého jídla a pití ocení doutník a sklenku koňaku jako dokonalou tečku za příjemně stráveným večerem

 

Vlhké doutníky

Z vlhkých doutníků (tzv. „Long Filler“) najdete v naší nabídce zboží vyráběné ručně, kombinovaně nebo strojově.od všech světoznámých kubánských výrobců: Bolivar · Cabańas · Cohiba Cigars · Cuaba · Flor de Cano · Fonseca · Guantanamera · Hoyo de Monterrey · H. Upmann · Jose Luis Piedra · La Gloria Cubana · Montecristo · Partagas · Punch · Quintero y Hno. · Rafael Gonzalez M. · Ramon Allones · Rey del Mundo · Romeo y Julieta · San Cristobal de la Habana · Sancho Panza · Statos de Luxe · Trinidad · Vegas Robaina · Vegueros. V celém sortimentu vám můžeme nabídnout různé velikosti doutníků od midi až po double corona. 

 

Jaké jsou základní tvary doutníků?

Corona : klasický tvar doutníku s kulatou hlavou, pravidelným tvarem a otevřenou nohou

Pyramida : má hlavu uzavřenou do špičky a široce otevřenou nohu

Belicoso : malý tvar pyramidy s hlavou spíše do kulata než do špičky

Torpedo : hlava do špičky, uprostřed je vypouklý a noha je uzavřená

Perfecto : má dva kulatě zavřené konce, prostředek je vypouklý

Culebra : jsou tři panately zapletené do sebe

Diademas : obrovský doutník dlouhý 203 mm i více, má většinou otevřenou nohu

 

Chuť doutníků

Pokud mluvíme o chuti doutníků, je třeba se posadit a skvělý doutník vykouřit od začátku až do konce. Chceme-li si ujasnit celkový dojem o doutníku, použijeme k tomu všechny smysly : zrak, hmat, chuť, čich a dokonce i sluch. Zrak a hmat jdou ruku v ruce. První věc, kterou uděláme jakmile doutník vytáhneme z obalu je, že ho "prověříme". Už jenom krycí list vám může o doutníku vypovědět celý příběh. Rolujte doutník mezi dvěma prsty a poslouchejte. Nesmíte slyšet žádné praskající zvuky. Krycí list hraje velmi důležitou roli, protože je vidět jeho textura a je to váš první kontakt s osobností a charakterem doutníku.

Dříve než si doutník zapálíte, zkonrolujte krycí list, který by měl být bez vizuálních vad a s hedvábným olejovitým povrchem. Jedině takový krycí list je pak zárukou očekávané kvality. Olejovitý povrch krycího listu znamená, že doutník byl dobře skladován (olej se vylučuje z tabáku při 70 až 72 % vlhkosti) a tím pádem i jeho kouř bude chladný. Chladný kouř zaručuje, že tabák nezkarbonizuje nebo se nepřehřívá, což by mohlo ovlivnit chuť doutníku. Pokud uvidíte trhliny nebo úlomky na povrchu, měli byste vědět, že doutník byl pravděpodobně vystaven přílišné vlhkosti nebo se přesušil. To má za následek porušení vnitřní náplně doutníku. Aroma doutníku je také velmi důležité, většina doutníků nejen chutná, ale i voní. Také doutník, stejně jako víno, se může lišit rok od roku. Výrobci doutníků neustále hledají druh tabáku, který dosáhne konstantní chuti a současně vytvoří komplexní dojem celého doutníku. Na výrobu dobrého doutníku se  používá tabáků z rozdílných goegrafických zón a různé skizně tak, aby byl doutník plný a v rovnováze. Dosáhnout této rovnováhy je velmi těžké.

 

Jak ořezávat doutník ?

Každý kuřák má svůj vlastní osobitý způsob, jak odstranit konec doutníku. Je to rituál natolik osobní, že zde existuje nepřeberné množství těch „správných a špatných“ metod. Nicméně i zde platí určité zásady. Cílem je, aby gilotinka nebo nůžky ustřihly dostatečný kus hlavy tak, aby bylo vidět vnitřní listy a současně se zachoval krycí list, a by se nám doutník nerozpadl. To většinou znamená uříznout doutník 2mm od konce. Pokud je konec zakulacen platí zásada seříznout doutník v místě, kde končí ohyb doutníku a začíná se rovnat směrem ke špičce. Jinou alternativou je vytvořit kínový řez tvaru V. Tento způsob odkryje část povrchu a to ulehčí tah doutníku. V dnešní době je to velmi populární způsob. Ale kuřáci kteří rádi žvýkají konce doutníku by se tohoto řezu mělď vyvarovat. Pokud se použije větší množství síly na konci doutníku, klín se může rozbít. Kouř z doutníku ořezaného do tvaru V může být velmi horký a také budete mít více popelu. Gilotinky musí být udržovány ostré. Abychom dosáhli čistého řezu, musíme přiložit doutník naproti vzdálené straně otvoru (dál od čepele) a dotknout se doutníku před samotným řezem. Jakmile je doutník správně umístěn, použijte rychlost a rovnoměrný tlak. Správný kuřák doutníků dělá řežy jako chirurg, rychle a sebejistě. Dvojčepelové ořezávače eliminují problém potrhání pláště, protže je to řez oboustranný a vzdálenější konec doutníku se nemůžou postavit proti zaseknuté žiletce. Řez by měl být jako prásknutí. Další metoda zvaná "býčí oko" je vlastně probodávání nebo provrtávání konce doutníku bez toho, abychom porušili krycí list. Na tento způsob řezu se používají řezače, které dělají rychlé krouživé pohyby. Odbornící doporučují nedělat otvor příliš hluboko, protože suchý vzduch a kouř půjde prostředkem doutníku a kouř bude více horký. Nejjednodušším způsobem ořezávání doutníků je použít své zuby. Je pravdou, že ne vždy je příjemný pohled na člověka, plivajícího kolem sebe tabák, ale nakonec, zuby můžete použít vždy a všude.

  

Jak správně zapalovati doutník ?

Cílem správně zapáleného doutníku je mít chladný kouř. Při zapálení držte doutník v úhlu asi 45 stupňů nad plamenem tak, že doutník je těsně nad plamenem, ale nedotýká se ho. Poté doutník za stálého pomalého obracení „natahujte“ a tím dosáhnete rovnoměrného zapálení po celém obvodu doutníku. Doutník může mít v průběhu kouření různou chuť, na začátku může být jemný, poté silnější. To je dáno kombinací různých druhů tabáku. Doutníky můžete zapalovat speciálními doutníkovými zapalovači, nebo doutníkovými sirkami, které jsou delší a mají speciální hlavičku, nebo tak, že cedrové dřevo, které najdete v každé krabici doutníků natrháte na proužky a s ním doutník zapálíte. Při nesprávném zapálení se ničí chuť a aroma vzácného doutníku.

 

Skladování doutníku

O vlhký doutník se musíte velmi starostlivě starat. Abychom udrželi stálou kvalitu doutníku, vkládáme je do humidorů, speciálních zvhčovačů. Správný humidor má mít 70-75 % vlhkosti. Do zvlhčovacího systému je třeba nalít destilovanou vodu společně s antibakteriálním roztokem. Před uložením doutníků je důležité humidor zavlhčit mokrou utěrkou.

 

Jak se správně chovati k doutníkům ?

S doutníkem bychom měli zacházet jako v rukavičkách. Prakticky dodržujeme pouze jednu jedinou zásadu. S doutníkem vždy zacházíme tak, abychom jej nepoškodili. To platí především o dražších, ručně vyráběných doutnících. Mnohé kuřáky může odradit vysoká cena doutníků. Měli bychom si však uvědomit, že každý kvalitní vlhký doutník je ručně vyráběný a je vlastně originálem.Pokud se již rozhodnete pro koupi tohoto originálu, tedy vlhkého doutníku, měli byste vědět několik věcí. Každý vlhký doutník se musí uchovávat v adekvátní vlhkosti, tzn. 70 % vlhkosti při pokojové teplotě. Při nákupu vlhkého doutníku zkontrolujete správné skladování doutníku tak, že uchopíte konec doutníku mezi dva prsty a lehce stlačíte. Pokud se konec pružně vrací, je doutník v dobrém stavu a můžete jej ihned kouřit. Zkontrolujte také krycí list, zda není poškozen. Pokud jsou na doutníku tmavé nebo  zelené skvrny, znamená to, že doutník byl příliš vystaven vlhku a že začíná plesnivět. Každý prodejce vlhkých doutníků by měl být schopen vám na požádání doutník oříznout. Doutníky jsou baleny v celofánu, v tubách nebo v dřevěných boxech. Doutník čerstvě koupený, balený v celofánu bychom měli vykouřit do dvou dnů. Doutník balený v tubě nám vydrží tři dny i více. Doutník, který nemá žádný obal bychom měli uložit do doutníkového pouzdra a poté přemístit do humidoru či jej do jednoho dne vykouřit. Pokud nevlastníte humidor můžete si vypomoci na týden či dva tím, že doutníky zabalíte do igelitového sáčku a umístíte do ledničky do přihrádky na zeleninu. Je však třeba dávat pozor, aby doutníky nenabraly jiné pachy. Takto uskladněný doutník pak musíme nechat odpočívat alespoň půl hodiny při pokojové teplotě, teprve pak je možné ho kouřit. Doutníky, které jsou baleny v tubách, se ukládají do humidorů s odšroubovaným víčkem, aby se doutník adekvátně zvlhčil. Také celofán je lepší z doutníku odstranit, doutníky tím snáze uchováváme v odpovídající vlhkosti. Při zapálení doutníku nám vyvstává otázka, zda sundávat či nesundávat prstýnek. Musíte zvážit, zda při jeho odstranění nepoškodíte krycí list. V případě, že je moc těsný, prstýnek raději nesundáváme. Doutníky jsou příjemným zpestřením našich všedních dnů, proto si zaslouží vaší starostlivost. Bohatě se vám to totiž vyplatí.

  

Tipy pro kuřáky

Nepotahujte doutník příliš rychle. Bude chutnat hořce a „spálí“ chut doutníku. Stačí obvykle jedno potáhnutí za minutu, aby se doutník udržel zapálený. Pokud vás trápí otázka, kam až se doutník má kouřit, vězte, že zde neplatí žádná pravidla.Někteří kouří doutník pouze do půlky, jiní si málem připalují prsty o zbyteček doutníku. Zjednodušeně řečeno, přestaňte kouřit, jakmile vám doutník přestává chutnat. Nikdy netípejte doutník. Začne totiž rychle kouřit a zápach bude daleko větší, než když doutník odložíte na popelník a necháte dohořet.

 

Jak nakupovat doutníky ?

Pokud jste začátečníci, měli byste začínat menšími doutníky s krátkou náplní, vhodné je vybírat robustnější a kratší tvar. Takový doutník lépe táhne a má jemnější chuť, na rozdíl od tenčích doutníků, které mají obvykle intenzivnější a silnější chuť, někdy až štiplavou. Při výběru doutníku se musíme rozhodnout, kdy a při jaké příležitosti chceme doutník kouřit. Pro kouření přes den si kupte raději krátké doutníčky, které kouříte 10-15 minut. Pokud máte dostatek času a chcete si doutník vychutnat po dobrém obědě či večeři, zvolte doutník s dlouhou náplní.

Ideálním typem pro začínající kuřáky vlhkých doutníků je tvar robusta či corony. Tyto kratší typy doutníků jsou vhodné zejména do restaurací. Ve společnosti, po dobrém jídle sáhne kuřák doutníku po kratším tvaru, zejména z časových důvodů. Doporučujeme začínat jemnějšími doutníky. Po nějaké době můžete postupně přecházet k silnějším doutníkům, ke kterým světoznámé kubánské doutníky patří. Vhodným doplňkem k doutníku jsou různé alkoholické nápoje, především koňak, brandy, portské či whisky. Doutník je především chuťová záležitost, proto se na rozdíl od cigaret nešlukuje. V kombinaci s vynikajícími nápoji se může chuť doutníku jen umocnit. Nebojte se v tomto směru experimentovat. Ale i zde platí zásada : všeho s mírou

 

Back to Home Page